Past Competitions 過往比賽 SCDIBC 2016 迦南之星國際芭蕾舞大賽2016

Founder of SCDIBC

Ivy Chung

 

Judges

Brian Yoo

Stephen Jefferies

Rashna Homji Jefferies

Chen Yong Fu

Tom Brown

Enrica Tseng

Christina Lai

Tasha Wong

Milla Hsueh

Ko Chun Kwai

Jocelyn Chung

Li Sze Yeung, Justyne

Li Jie

Lai Tak Wai

Yeung Suk Yi

Harriet Chung

Zhu Yan

Yu Hui

 

Master Class Teachers

Chen Yong Fu

Chung-Lin Tseng

Enrica Tseng

Sponsorships

2INDIGO LTD

Ms. Amy Sung

Baby Spa

Ballet Backstage

Capezio

Ms. Carol To

DG House

Ms. Doris Cheng

Dr. Seto Siu Keung

Elementi  Education Organization

Hing Lin International Printing Company Ltd

Ms. Jocelyn Chung

Ms. Lynette Cheng

Piu Ngai Dancing Fashion Supply Co

Mr. Roy Seto

Snow White Dancewear

Taxi Makeup

Y.Y.Chui & Company

Primary A 兒童A組

 

Gold : Cherry Lam (Hong Hong) - Camy Academy of Dancing

Silver : Bosco Chiu (Hong Kong) - Ivy Chung School of Ballet

Bronze : Caitlyn Baylon (Malaysia) - Aurora Dance & Performing Art Centre

4th Place : Edaline Tan (Singapore)  - The Ballet School Singapore

5th Place : 张芷菱Candy.Z (China)  - 艾薇芭蕾藝術中心

Top 10 : Hsu Zh Xuan (Taiwan)  - 永樂國小

Top 10 : Lam Ching Shun (Hong Kong) - Ulian Chun Academy of Dance

Top 10 : Ngai Ching (Hong Kong)  - Ivy Chung School of Ballet

Top 10 : Natasya Saffiah Mohamad Salim (Malaysia)  - Aurora Dance & Performing Art Centre

Top 10 : Mia Pao (Japan) - Ivy Chung School of Ballet

Primary B 兒童B組

 

Gold : Soomin Kim (Korea) - Universal Ballet Academy

Silver : Seoyeon Hong (Korea) - Sunhwa Arts School

Bronze : Jisu Seo (Korea) - Sunhwa ArtsSchool

4th Place : Joheun Kim (Korea) - Sunhwa Arts School

5th Place : Heewon Jung (Korea) - Universal Ballet Academy

Top 10 : Christine Li (China) - Broadway Center Shanghai

Top 10 : Katelyn Sims (U.S) - Ballet Centre of Fort Worth

Top 10 : Cheng Britney (Hong Kong) - Ivy Chung School of Ballet

Top 10 : Chih Rong Kuo (Taiwan) - Ivy Chung School of Ballet

Top 10 : Ng Pui Nam Ashley (Hong Kong) - HK Camy Academy of Dancing

Junior A 少年A組

 

Gold : Keung Ka Ching (Hong Kong) - HK Camy Academy of Dancing

Silver : Sara Tang (Canada) - The School of Cadence Ballet

Bronze : Ha Nhi Tran (Malaysia) - Meadow Ballet Centre

4th Place : Kimberly Weng (Taiwan) - Taipei Junior Ballet Company

5th Place : Huang Jo Han (Taiwan) - 台灣舞伶舞集

Top 10 : Cayce Diggs (U.S) - Ballet Centre of Fort Worth

Top 10 : Nisha Lor Wan Qing (Malaysia) - William and Luisa Danceworld

Top 10 : Leung Viola (Hong Kong) - Ivy Chung School of Ballet

Top 10 : Sofia Mosier (U.S) - Ballet Centre of Fort Worth

Top 10 : Crystal Ho (Hong Kong) - Ivy Chung School of Ballet

Junior B 少年B組

 

Gold : Yoonji Lee (Korea) - Sunhwa Arts High School

Silver : Yerim Lee (Korea) - Kirov Academy of Ballet,Washington DC

Bronze : Hamin Park (Korea) - Sunhwa Arts High School

4th Place : Jayeon Choi (Korea) - Sunhwa Arts High School

5th Place : Anastacia Snyder (U.S) - Ballet Centre of Fort Worth

Top 10 : Wong Chai (Hong Kong) - HK Camy Academy of Dancing

Top 10 : Grace Nayoung Kang (Korea) - Kirov Academy of Ballet,Washington DC

Top 10 : Jaewoon Lim (Korea) - Sunhwa Arts High School

Top 10 : Christy Yip (Hong Kong) - Christine Liao School of Ballet

Top 10 : Cheng Chia Yi (Taiwan) - 竹北高中

Senior 成人組

 

Silver : Fan Ka Ki (Hong Kong) - Ivy Chung School of Ballet

Bronze : Yuen Hennes (Hong Kong) - Ivy Chung School of Ballet

4th Place : Yip Sin Hang (Hong Kong) - Ivy Chung School of Ballet

5th Place : Cheng Wei Hung (Taiwan)

Duo/Trio 二人舞/三人舞

 

1st Place : Paquita Pas de Trois - Ivy Chung School of Ballet

2nd Place : At the Fair - Aurora Dance & Performing Arts Centre

3rd Place : A moment - Broadway Center Academy

4th Place : La Bayadere - Ivy Chung School of Ballet

5th Place : Memory - Broadway Center Academy

Ensemble 群舞

 

1st Place : Finale Suite Romantique - Ivy Chung School of Ballet

2nd Place : City March - Ivy Chung School of Ballet

3rd Place : The Snow Flakes - Nessa Dance Studio

4th Place : 喜.慶 - Karen Leung Dancing Academy

5th Place : Dance till I die - Ivy Chung School of Ballet

Best Costume Design Award : Shooting Star - Karen Leung Dancing Academy

Group Partnership Award : 喜.慶 - Karen Leung Dancing Academy

Outstanding Performance Award : Annen Polka - Trend Stage Ballet Academy

Outstanding Performer : Lung Abigail Elizabeth - Trend Stage Ballet Academy

Jury Encouragement Award 評判青睞獎

 

Angela Karin Iseki (Hong Kong) - Ivy Chung School of Ballet

Adia Sofia Admi Shahrul (Mayalsia) - Aurora Dance & Performance Arts Center

游恩綺 Yu En Chi (Taiwan) - 台北青少年芭蕾舞團

王湘婷 Wan Hei Ching (Taiwan) - 永樂國小

Brenners Thomae Chung Ting (Hong Kong) - Ivy Chung School of Ballet

Henrietta De Assis (Macau)

Dominic Lor An Zhen (Malaysia) - William & Luisa DanceWorld

Gyeonglin Jang (Korea) - The Dance Studio

Scholarships 獎學金

The Royal Ballet School

 

JRB028 Yoonji Lee (Korea) - Sunhwa Arts High School

English National Ballet School

 

JRB029 Jayeon Choi (Korea) - Sunhwa Arts High School

Kirov Academy of Ballet of Washington DC

 

JRA005 Keung Ka Ching (Hong Kong) (50%) - HK Camy Academy of Dancing

JRB010 Dominic Lor An Zhen (Malaysia) (50%) - William & Luisa Dance World

JRA001 Ha Nhi Tran (Malaysia) (35%) - Meadow Ballet Centre

JRA006 Sara Tang (Canada) (35%) - The School of Cadence Ballet

JRB027 Wong Chai (Hong Kong) (35%) - HK Camy Academy of Dancing

PRB015 Christine Li (China) (25%) - Broadway Center Shanghai

JRB018 Anastacia Snyder (U.S) (25%) - Ballet Centre of Fort Worth

JRB025 Ajeong Ryu (Korea) (25%) - The Dance Studio

The School of Cadence Ballet

 

JRA002 Cayce Diggs (U.S) (full) - Ballet Centre of Fort Worth

JRA013 Huang Jo-Han (Taiwan) (full) - 台灣舞伶舞集

JRA014 Nisha Lor Wan Qing (Malaysia) (full) - William and Luisa Dance world

JRA020 Kimberly Weng (Taiwan) (full) - Taipei Junior Ballet Company

PRB006 Chih Rong Kuo (Taiwan) (50%) - Ivy Chung School of Ballet

JRA017 Brenners Thomae Chung Ting (Hong Kong) (50%) - Ivy Chung School of Ballet

JRA004 Liao, Chia-Hsin (Taiwan) (50%) - Taipei junior ballet Company

JRB014 Wong Cheuk Kiu Ivy (Hong Kong) (50%) - Ivy Chung School of Ballet

JRB002 Christy Yip (Hong Kong) (50%) - Christine Liao School of Ballet

JRB015 Yerim Lee (Korea) (50%) - Kirov Academy of Ballet,Washington DC

JRB001 Gyeonglin Jang (Korea) (50%) - The Dance Studio

Universal Ballet Academy (Full Scholarship)

 

PRA004 Edeline Tan (Singapore) - The Ballet School Singapore

PRA015 Cherry Lam (Hong Kong) - HK Camy Academy of Dancing

PRA016 Chiu Long Hin Bosco (Hong Kong) - Ivy Chung School of Ballet

Orlando Ballet School (Full Scholarship)

 

JRB015 Yerim Lee (Korea) - Kirov Academy of Ballet,Washington DC

The Vassiliev Academy of Classical Ballet

 

SR007 Cheng Wei Hung (Taiwan) (25%)

SR008 Celia Wan Yu Tang (Taiwan) (25%)

SR011 Yang Ya Yuen (Taiwan) (25%)

SR014 Yuen Hennes Ao Xin (Hong Kong) (25%)

JRA015 Crystal Ho (Hong Kong ) (25%) - Ivy Chung School of Ballet

Ballet Center of Fort Worth (Full Scholarship)

 

PRA001 Candy Zhang (China) - 艾薇芭蕾艺术中心

PRB005 Chen Yu Chi (Taiwan) - 永樂國小

PRB016 Joheun Kim (Korea) - Sunhwa Arts High School

JRA004 Liao, Chia Hsin (Taiwan) - Taipei junior ballet Company

JRA009 Viola Leung (Hong Kong) - Ivy Chung School of Ballet

JRB009 Cheng Chia Yi (Taiwan) - 竹北高中

JRB011 Hilary Leung (Hong Kong) - Ivy Chung School of Ballet

SR002 Hsu Fong Ya(Taiwan) - 竹北高中

SR013 Yip Sin Hang (Hong Kong) - Ivy Chung School of Ballet

Hong Kong International Youth Dance Festival

 

PRA018 Arina Lau (Hong Kong) (full) - Ivy Chung School of Ballet

PRA020 Andrew Shields (U.S) (full) - Ballet Centre of Fort Worth

PRB008 Cheng, Britney Pui Lee (Hong Kong) (full) - Ivy Chung School of Ballet

PRB010 Lo Yan Hei Trissie (Hong Kong) (full) - Ivy Chung School of Ballet

JRB006A Lai Pearly Bellita (Hong Kong) (full) - Ivy Chung School of Ballet

JRA007 Kaylea Hudson (U.S) (50%)  - Ballet Center of Fort Worth

JRA008 Pai, Hsueh-Erh (Taiwan) (50%) - 臺北市立北安國民中學

JRA021 Ciara Nelson (U.S) (50%) - Ballet Centre of Fort Worth

JRA023 Fiona Shields (U.S) (50%) - Ballet Centre of Fort Worth

JRB019 Wong Sin Wei (Taiwan) (50%) - 台北青少年芭蕾舞團

JRB 024 Kong Ke Xin (Taiwan) (50%) - City Ballet Academy

Ballet Backstage and Canaan Dance

 

PRA005 Vanessa Tsoi Ying Poon (Hong Kong)

PRA007 Jane Kwan (Hong Kong)

PRA010 Peony Belle Ng (Hong Kong)

PRA012 Lo Ho Lung Jason (Hong Kong)

PRA013 Chan Nuo Rong Norah (Hong Kong)

PRA017 Chow Man Emmy (Hong Kong)

PRA018 Arina Lau (Hong Kong)

PRA020 Andrew Shields (U.S)

PRA021 Elisa Yiyun Wang

PRA022 Magan Shan Shan Wang

PRA023 Lau Chi Tsuen (Hong Kong)

PRA024 Chung Valerie Tsz Ling (Hong Kong)

PRA025 Jocelyn Ho (Hong Kong)

PRA026 So Tsz Ling (Hong Kong)

PRB002 Shuen Nee Tan (Malaysia)

PRB004 Chen Po-Yu (Taiwan)

PRB005 Chen Yu Chi (Taiwan)

PRB009 Chin Yzu Yen (Taiwan)

PRB010 Lo Yan Hei Trissie (Hong Kong)

PRB013 王湘婷 Wan Hei Ching (Taiwan)

© 2019 SCDIBC Star of Canaan Dance International Ballet Competition. All rights reserved