Past Competitions 過往比賽 SCDIBC 2018 Malaysia

Founder of SCDIBC

Ivy Chung

 

Judges

Ms Claresta Alim

Ms Harriet Chung

Mr Kenichi Soki

Ms Milla Hsueh

Mr Robert Parker

Mr Vladimir Issaev

 

Sponsorships

Sonata Dancewear

Ballet Solo - Toddler

 

Gold : TO004 Yap Ke Wei

Gold : TO011 Chai Yu Xuan

Bronze : TO007 Phylicia Chew Zi Ying

4th Place : TO002 Eva Lee Pei Yun

5th Place : TO009 Koay Yun Qian

6th Place : TO008 Raphaëlle Esperance Lynette Maria Loh

6th Place : TO010 Sarah Tan Song Ern

Ballet Solo - Primary A1

 

Gold : PA114 Ethan Chua Chee Hong

Silver : PA108 Michelle The

Bronze : PA112 Annabelle Liew Ern Yi

4th Place : PA107 Chloe Lum Ka Mae

4th Place : PA104 Carabella Chevonne Qiu

Ballet Solo - Primary A2

 

Gold : PA230 Efania Sumanadevi

Silver : PA231 Yow Yi Fei

Bronze : PA232 Ling Jong Yi

4th Place : PA225 Natalya Tan Hwee Ting

5th Place : PA218 Woo Exuan Valenie

6th Place : PA220 Aprisya Putri Rinaldy

6th Place : PA217 Kong Yu Yen

6th Place : PA209 Mui Ka Shing

6th Place : PA203 Nicole Kosasih Widjaja

10th Place : PA213 Chloe Ting Li Jia

11th Place : PA211 Ch'Ng Kai Xuan

12th Place : PA227 Chan Chee Lum

13th Place : PA223 Faith Elizabeth Loh Yi Xin

14th Place : PA206 Yap Sze Kay

14th Place : PA202 Lee En Qi

Ballet Solo - Primary B

 

Gold : PB011 Rebecca Alexandria Hadibroto

Silver : PB015 Charlene Angelica Tisnabudi

Bronze : PB024 Caitlyn Baylon

4th Place : PB029 Lim Ern Qi

5th Place : PB020 Tan Vee Lynn

6th Place : PB023 Wee Rou Ying

7th Place : PB012 Isabelle Valerie Lin

8th Place : PB025 Kyra Wong Xin Yue

9th Place : PB003 Adia Sofia Binti Admi Shahrul

10th Place : PB001 Chot Vyen Zyi

11th Place : PB017 Kik Elly

11th Place : PB014 Natania Nasran Leng

13th Place : PB022 Nurfaraesha Anum

Ballet Solo - Junior A

 

Gold : JA001 Mandy Man Yee Kwan

Silver : JA009 Jaime Teoh Jia Qi

Bronze : JA013 Mikha Aurelia Wiranata

Ballet Solo - Junior B

 

Gold : JB008 Li Chiao Ling

Silver : JB012 Lydia Wong Hui Lin

Bronze : JB014 Liao Chia Hsin

4th Place : JB006 Chi Chen

5th Place : JB026 Chen Jia Yin

Ballet Solo - Senior

 

Gold : SN005 Tan Kelly

Silver : SN001 Hui Yin Kho

Bronze : SN011 Loh May Yen

4th Place : SN004 Irene Lau

5th Place : SN013 Ho Joo Yee

Contemporary Solo - Kids

 

Gold : CK007 Rebecca Alexandria Hadibroto

Silver : CK008 Adia Sofia Binti Admi Shahrul

Bronze : CK009 Luanne Lee

4th Place : CK005 Mandy Man Yee Kwan

5th Place : CK006 Caitlyn Baylon

6th Place : CK012 Charlene Angelica Tisnabudi

Contemporary Solo - Teens

 

Gold : CT014 Huy Nguyen Duc

Silver : CT011 Viet Bach Nguyen

Bronze : CT010 Chen Chi

4th Place : CT016 Chen Yi Cho

5th Place : CT004 Hsien Chih-Hsien

Contemporary Solo - Adults

 

Gold : CA003 Jasmine Cheong Hui Min

Silver : CA001 Kit Yin Lim

Ballet Solo - Special Awards

 

Outstanding Performance Award : PA230 Nicole Kosasih Widjaja

Contemporary Solo - Special Awards

 

Outstanding Performance Award : CK002 Nurfaraesha Anum

Scholarships 獎學金

Arts Ballet Theatre of Florida, USA

 

JA001 Mandy Man Yee Kwan

JA007 Seow Sze Yung Keith

JA009 Jaime Teoh Qi

JB008 Li Chiao Ling

Asia Ballet Academy, Malaysia

 

JA007 Seow Sze Yung Keith

JA013 Mikha Aurelia Wiranata

JB012 Lydia Wong Hui Lin

JB019 Renee Isabela Quilapio

JB014 Liao Chia Hsin

JA009 Jaime Teoh Jia Qi

JA010 Alisha Anya Indran

Cheng Ballet Academy

 

PB011 Rebecca Alexandria Hadibroto

PB014 Natania Narsen Leng

PB015 Charlene Angelica Tisnabudi

PB020 Tan Vee Lynn

PB029 Lim Ern Qi

JA003 Tseng Shih En

JA005 Chia Wen Xin

JA007 Seow Sze Yung Kieth

JA009 Jaime Teoh Jia Qi

JA012 Lim Jing Tung

Les Pointes 足尖藝術培訓中心

 

PA203 Nicole Kosasih Widjaja

PA209 Mui Ka Shing

PA217 Kong Yu Yen

PA218 Woo Exuan Valenie

PA225 Natalya Tan Hwee Ting

PA230 Efania Sumanadevi

PA231 Yow Yi Fei

PA232 Ling Jong Yi

PA110 Liow Cayson

PA114 Ethan Chua Chee Hong

Hong Kong International Youth International Dance Festival

 

JA001 Mandy Man Yee Kwan

JA009 Jaime Teoh Jia Qi

JB006 Chi Chen

JB008 Li Chiao Ling

JB024 Chen Ying Hsiu

JA005 Chia Wen Xin

JA007 Seow Sez Yung Keith

PA231 Yow Yi Fei

JB012 Lydia Wong Hui Lin

Japan Ballet Competition

 

PA230 Efania Sumanadevi

PA114 Ethan Chua Chee Hong

JA010 Alisha Anya Indran

PB020 Tan Vee Lynn

Marlupi Dance Academy

 

PA102 Athena Chua Hong Jie

PB024 Caitlyn Baylon

PB020 Tan Vee Lynn

PA217 Kong Yu Yen

PA218 Woo Exuan Valenie

JB008 Li Chiao Ling

JB012 Lydia Wong Hui Lin

JB004 Thai Khai Le

JA001 Mandy Man Yee Kwan

JA009 Jaime Teoh Jia Qi

© 2019 SCDIBC Star of Canaan Dance International Ballet Competition. All rights reserved