2020
Winners of YLCIBC 2014
SCDOBC (Coming soon)
2019
SCDIBC Malaysia
SCDIBC Hong Kong
SCDIBC Indonesia
2018
SCDIBC Malaysia
SCDIBC Hong Kong
2017
SCDIBC Hong Kong
2016
SCDIBC Hong Kong
2015
SCDIBC Hong Kong
2014
YLCIBC
Judges
Mr Stephen Jefferies
Ms Julia H. Moon
Mr Krzysztof Nowogrodzki
Mr Lin Yang
Master Class Teachers
Ms Tang Min
Mr Cai Yi Lei
Ms Rashna Homji-Jefferies
Ms Victoria Yanchuck
Sponsorships
Adler
Baby Spa by Aqua Play
Ballet Backstage
The Carreno-Barbieri Festival in US
灿磊企業發展有限公司
Classico
English National Ballet School
Elementi School
Elmhurst School of Dance in associate of Birmingham Royal Ballet
Fonteyn Ballet Supplies Ltd.
Hong Kong International Youth Dance Festival
Hing Lin International Printing Company Ltd.
The Kirov Academy of Ballet of Washington, D.C.
Levina Dancewear
Orlando Ballet School (Florida, USA)
Piu Ngai Dancing Fashion Supply Co.
Regal HongKong Hotel
Sarasota Ballet
SBYT Photography
Sens Studio
Snow White Dancewear
Universal Ballet, Korea
Wear Moi
Supported by
Hong Kong Youth Art Appreciation Association
Norm Yip Photography
2013
SCDC
Winners
Primary A
Gold : Cheng, Britney Pui Lee
Silver : 張芷菱
Bronze : Chiu Long Hin Bosco
Primary B
Gold : Park Yaeji
Silver : Julian Wen-Sheng Gan
Bronze : Lee Hoi Ying
Junior A
Gold : Lee Seo Yeon
Silver : Lee Do Yeon
Bronze : Kim Shinyong
Junior B
Gold : Kim Eunsil
Silver : Lee Gayeong
Bronze : 王盈月
Senior
Silver : 余靈鵬
Silver : 陳稚瑤
Duo/Trio/Ensemble
Gold : Hong Kong Spirit
Sivler : 我們的浪漫組曲
Bronze: My dear friends
Jury Encouragement Award
Primary A : Jiang Ning Wei
Primary B : Chan Sheung Yin
Junior A : Helen Jinea Kim
Junior B : 尹櫻燕
Senior : Kim Na Yeon
Special Awards
Outstanding Choreography Award : Senior : 余靈鵬 (Choreography : 陳梓豪,Name of piece : 清倌人)
Outstanding Contemporary Award : Senior : 余靈鵬
Outstanding Female Award : Senior : Janis Liu Man Ting
Outstanding Male Award : Senior : 余靈鵬
Outstanding Performing Award : Junior B : Eun Sil Kim
Scholarship
Elmhurst and Birmingham Royal Ballet
Junior B : 尹櫻燕
Sarasota Ballet School
Junior A : Lee Seo Yeon
Junior A : Lee Do Yeon
Kirov Academy of Ballet
Primary A : Cheng Britney
Primary B : Chan Sheung Yin
Universal Ballet Company
Junior A : 王非凡
Junior B : Lee Chia Yo
English National Ballet
Junior A : Helen Jinea Kim
Orlando Ballet School
Junior B : Ikawa Shoich
Junior B : Jeon Bo Hyeon
Hong Kong International Youth Dance Summer Intensive
Primary B : Cheng Pui Sa
Junior A : 秦芳
Junior B : Annette Lam
Primary A : 胡袁菲
Junior A : Poh Yu Xin
Primary A : Wong Sin Wei
Primary A : 王非凡
Primary B : Thomae Chung Ting
Primary B : Julian Wen Sheng Gan
Primary B : Lee Hoi Ying
Junior A : Chan Claudia
Copyright © 2020 Canaan Dance. All rights reserved