2020
Winners of SCDIBC 2019 - Indonesia
SCDOBC (Coming soon)
Judges
Cheng Hsienfa (Singapore)
Jaehong Park (Korean)
Kenichi Soki (Japan) acompany wiith
Milla Hsueh (Taiwan)
Poon Chun Ho (Hong Kong)
Yupin Lee (Malaysia)
SCDIBC Indonesia
2018
SCDIBC Malaysia
SCDIBC Hong Kong
2017
SCDIBC Hong Kong
2016
SCDIBC Hong Kong
2015
SCDIBC Hong Kong
2014
YLCIBC
2013
SCDC
Winners
Toddler
Gold : TO005 - Athanasia Kirey Affrial
Silver : TO002 - Lexi Wang
Bronze : TO004 - Evelyn Poppy Lin
Jury Encouragement Award : TO006 - Skolastika Btari Pandan Wangi
Jury Encouragement Award : TO003 - Raphaëlle Esperance Lynette Maria Loh
Primary A1
Gold : PA117 - Kenzya Zivon Qasas Maliki
Silver : PA107 - Jessica Diamanta Victoria
Bronze : PA102 - Nicole Elizabeth Rossi
Bronze : PA114 - Agatha Ruth Christie Situmorang
5th Place : PA112 - Nicole Andres
6th Place : PA103 - Salsabila Restunarti
7th Place : PA106 - Jocelyn Angeli Tan
8th Place : PA109 - Mordhechai Ozora Christofello Sumenda
9th Place : PA110 - Graciella Anastasya Sutanto
10th Place : PA108 - Laurelia Jivita Devi
Jury Encouragement Award : PA111 - Daniella Kezia Kusuma Rahardjo
Primary A2
Gold : PA218 - Alexandria Charlotte Eleanore
Silver : PA208 - Efania Sumanadevi
Bronze : PA232 - Freya Zaviera Narendrasetya
4th Place : PA212 - Casey Rossadrian Paath
5th Place : PA217 - Nicole Kosasih Widjaja
6th Place : PA220 - Aprisya Putri Rinaldy
6th Place : PA227 - Ameera Nindita Ayu Ramadhani
8th Place : PA204 - Alessa Christabel Abadi
9th Place : PA219 - Raelene Salim
10th Place : PA213 - Corraina Mutiara Aliifahdewi
Jury Encouragement Award : PA233 - Michelle The
Primary B
Gold : PB019 - Ilona Jahja
Silver : PB028 - Charlene Angelica Tisnabudi
Bronze : PB012 - Rachel Winata
4th Place : PB030 - Raissa Septi Azmi
5th Place : PB007 - Adia Sofia Binti Admi Shahrul
6th Place : PB018 - Flora Chenita
7th Place : PB023 - Lim Ern Qi
8th Place : PB001 - Astrid Claressa P Saragi
9th Place : PB010 - Gabriella Hilary Halim
10th Place : PB009 - Angelina Natalie Halim
Jury Encouragement Award : PB032 - Michelle Lesmana
Junior A
Gold : JA016 - Agnes Indira Mayrani
Silver : JA012 - Tan Qian Hui
Bronze : JA002 - Stella Hye Jin Kang
4th Place : JA001 - Mikha Aurelia Wiranata
5th Place : JA008 - Chu, Li-Hsin
6th Place : JA011 - Nikita Dameasih Putri Sitorus
7th Place : JA013 - Callista Jocelyn Setiawan
8th Place : JA003 - Lindya Wijaya
9th Place : JA010 - Shih-En,Tseng
10th Place : JA005 - Jeanne Darsono
Jury Encouragement Award : JA009 - Tiffany Cecilia Haliman
Junior B
Gold : JB004 - Angelina Ariyanto
Silver : JB002 - Karen Wijaya
Bronze : JB005 - Li,Chiao-Ling
4th Place : JB010 - Thai Khai-Le
5th Place : JB001 - Christabella Georgiana Eustacia
Jury Encouragement Award : JB009 - Chen Ying-Hsiu
Contemporary Solo - Kids
Gold : CK016 - Ilona Jahja
Silver : CK002 - Rebecca Alexandria Hadibroto
Bronze : CK013 - Flora Chenita
4th Place : CK003 - Charlene Angelica Tisnabudi
5th Place : CK012 - Efania Sumanadevi
6th Place : CK005 - Daria Shepelova
7th Place : CK010 - Alexandria Charlotte Eleanore
8th Place : CK001 - Adia Sofia Binti Admi Shahrul
9th Place : CK008 - Chu, Li-Hsin
10th Place : CK015 - Mikha Aurelia Wiranata
Contemporary Solo - Teens
Gold : CT006 - Agnes Indira Mayrani
Silver : CT002 - Li,Chiao-Ling
Jury Encouragement Award : CT001 - Stella Hye Jin Kang
Contemporary Solo - Adults
Gold : CA001 - Priskhilla Yosikha
Ensemble
Gold : EN001 - Marlupi Dance Academy
Silver : EN006 - Marlupi Dance Academy Surabaya
Bronze : EN003 - Aurora Dance & Performing Arts Centre
Jury Encouragement Award : EN004 - Marlupi Dance Academy Surabaya
Special Awards
Soloist Special Awards
Outstanding Performace Award - Ballet Solo
PB028 - Charlene Angelica Tisnabudi
Outstanding Performance Award - Contemporary Solo
CA002 - Michael Halim
Best Choreography Award
EN001. - Gembira
Best Performer Award
NIL
Outstanding Female Award
JA016 - Agnes Indira Mayrani
Outstanding Male Award
CA002 - Michael Halim
Ensemble Special Awards
Best Creative Award
EN003 - It's A Beautiful Life
Best Costume Award
EN006 - Beauty of Irian
Group Spirit Award
EN003 - It's A Beautiful Life
Outstanding Performace Award
NIL
Scholarship
Japan Ballet Competition
CK002 Rebecca Alexandria Hadibroto
JA016 Charlene Angelica Tisnabudi
PB019 Ilona Jahja
PB007 Adia Sofia Binti Admi Shahrul
KIBC Ballet Workshop
JA002 Stella Hye Jin Kang
KIBC
Free Entry
PA212 Casey Rossadrian Paath
PA218 Alexandria Charlotte Eleanore
PB001 Astrid Claressa P Saragi
PB007 Adia Sofia Binti Admi Shahrul
PB019 Ilona Jahja
PB023 Lim Ern Qi
PB028 Charlene Angelica Tisnabudi
JA016 Agnes Indira Mayrani
CK002 Rebecca Alexandria Hadibroto
Cheng Ballet Academy, Singapore
PA208 Efania Sumanadevi
PA212 Casey Rossadrian Paath
PA217 Nicole Kosasih Widjaja
PB019 Ilona Jahja
PB028 Charlene Angelica Tisnabudi
PB012 Rachel Winata
PB007 Adia Sofia Binti Admi Shahrul
JA016 Agnes Indira Mayrani
JA006 Lim Jing Tung
JB002 Karen Wijaya
Soki Ballet School
PA218 Alexandria Charlotte Eleanore
PA208 Efania Sumanadevi
PB007 Adia Sofia Binti Admi Shahrul
PB019 Ilona Jahja
PB018 Flora Chenita
JA012 Tan Qian Hui
JA016 Agnes Indira Mayrani
JB004 Angelina Ariyanto
Riverbank Ballet Summer Intensive, Taiwan
PA227 Angelina Ariyanto
PB008 Andara Nuraini Amata Putro
PB030 Raissa Septi Azmi
JA016 Agnes Indira Mayrani
PB019 Ilona Jahja
JA002 Stella Hye Jin Kang
PB005 Woo Exuan Valenie
PB012 Rachel Winata
Hong Kong International Youth International Dance Festival
PA232 Freya Zaviera Narendrasetya
PA217 Nicole Kosasih Widjaja
PB007 Adia Sofia Binti Admi Shahrul
PB012 Rachel Winata
PB028 Charlene Angelica Tisnabudi
JA012 Tan Qian Hui
JB002 Karen Wijaya
JB010 Thai Khai-Le
Copyright © 2020 Canaan Dance. All rights reserved